piątek, 13 października 2017

Christophe Galfard - "Wszechświat w twojej dłoni"(...) Może w ostatecznym rozrachunku wcale nie jesteśmy tacy mali. Nasz obraz istnieje i zawsze będzie istniał, a wspomnienie naszego życia będzie wiecznie podróżowało wśród gwiazd. Ta myśl podnosi na duchu. (s.281)


Człowiek, który pod czujnym okiem Stephena Hawkinga uzyskał tytuł doktora fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge, a dziś tłumaczy zwykłym śmiertelnikom zasady działania wszechświata w bardzo przystępnej i mocno rozrywkowej formie. Ten przesympatyczny geniusz pisze również książki dla dzieci, kocha dzielić się wiedzą i odpowiadać na wszelkie pytania, więc przed, w trakcie i po lekturze Świata w twojej dłoni zaglądnijcie tutaj i śmiało - pytajcie! ➨ www.christophegalfard.com

Christophe Galfard. Człowiek, który sprawił, że astrofizyka i fizyka kwantowa trafiły pod strzechy.~❤~     ~❤~     ~❤~     ~❤~     ~❤~     ~❤~     ~❤~


Kiedy po raz pierwszy nazwisko Galfarda wydobyło z mojej pamięci słynnego Rycerza Okrągłego Stołu - Galahada, skojarzenie opierało się jedynie na tym drobniutkim (naprawdę drobniutkim) podobieństwie w brzmieniu. Teraz już jednak wiem, że Galfard to Rycerz Okrągłej Planety (na potrzeby powyższej nazwy przymknijmy oko na to wielkie i kontrowersyjne uproszczenie). Walczy dzielnie o upowszechnienie wiedzy ten nasz rycerz, a orężem jego - SŁOWO.

Wszechświat w twojej dłoni to książka, którą według mnie powinien przeczytać każdy, kto ma za sobą już kilka lekcji fizyki i zdążył się poddać. Każdy, kto myśli, że przedmioty ścisłe w szkole to najgorsze zło tego świata. Każdy kto kiedykolwiek w czasach szkolnych poczuł niechęć do fizyki, chemii, nauczyciela, który powtarzał jedynie bez przekonania podręcznikowe definicje, kto czekał tylko na dzwonek wieszczący koniec zajęć. Wszechświat w twojej dłoni to dość przewrotny tytuł. Po pierwsze - bo Galfard pisze o wszechświecie w taki sposób, że nagle ten kocioł planet, gwiazd, skał, pasów, księżyców, komet, czerwonych karłów, mgławic, galaktyk, czarnych dziur, atomów, kwarków i gluonów - cały ten kosmiczny bigos widzimy wyraźnie - jak na dłoni. 
Po drugie Wszechświat w twojej dłoni to  szczera prawda. Wszechświat J E S T w twoich rękach. Jego przyszłość zupełnie nie jest od ciebie zależna - a jednocześnie - jeśli zechcesz, możesz zmienić tak wiele! Możesz wpłynąć na wielki, nieskończony W S Z E C H Ś W I A T - bo możesz próbować go zrozumieć. Wystarczy tylko, że zechcesz. A kluczem do tego wszystkiego jest nauka.
Po trzecie Wszechświat w twojej dłoni możemy potraktować bardzo dosłownie. Wyciągnij dłoń przed siebie i spójrz na nią. Co widzisz? Pustkę? A ja ci powiem, że tam jest wszechświat. Tam są pierwiastki, które powstały niegdyś w sercach umierających gwiazd. Tam są maleńkie atomy - te same z których zbudowany jest księżyc, supernowa, odległe planety, komety. W twej pustej dłoni jest wszystko.

O czym więc jest ta książka? Na początku o świecie. O wszechświecie. Przenosimy się w kosmos, dryfujemy w próżni, obserwujemy to, co widziały tylko sondy kosmiczne i to czego nie widział nikt - to co jedynie możemy sobie wyobrazić. Galfard pisze o rzeczach trudnych w bardziej niż przystępny sposób. W kilku zdaniach opowie ci o zasadach rządzących wszechświatem, do których naukowcy i myśliciele dochodzili przez setki lat. Kiedy poznamy już najbliższe i najbardziej oddalone części wszechświata autor otwiera przed nami nowe horyzonty. Wchodzimy w świat kwantowy - świat fundamentalnych składników materii oraz światła.
Będziesz podróżował do źródeł czasu i przestrzeni, dotrzesz do wnętrza czarnej dziury, a nawet przekroczysz granice naszego wszechświata. (s.232)
(brzmi jak dobra zabawa, prawda?)


Wiesz, że grawitacja nie jest siłą, ale spadaniem? Spadaniem po zakrzywieniach czasoprzestrzeni.
Wiesz, że do zbudowania wszystkich cząsteczek, jakie są potrzebne do stworzenia życia na ziemi wystarczy sześć rodzajów atomów?

Wiesz dlaczego - skoro wszystko składa się z tego samego tworzywa -  masło możemy przeciąć nożem, a diamentu nie?

Albo jak to się dzieje, że materia i światło mogą się zamieniać jedno w drugie?

Chcesz wiedzieć to i wiele, wiele więcej? 
No to na co czekasz... ☺


Wszechświat w twojej dłoni to wspaniała rozrywka i jednocześnie świetny podręcznik do astrofizyki dla opornych. Absolutne 10/10!


______________________________________
Cytaty pochodzą z: Galfard Christophe, Wszechświat w twojej dłoni, Wydawnictwo Otwarte

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!

Translate

Etykiety

#film (1) astronomia (4) hotchpotch (1) książki (61) recenzja (73) Serial (3) sztuka (2) zdjęcia (1)