czwartek, 1 grudnia 2016

Peter Allison - Ucieka tylko jedzenie


Peter Allison, Ucieka tylko jedzenie 
(Przezabawne, prawdziwe historie z życia przewodnika safari),
Hachette Polska, Warszawa 2013


 Witamy w afrykańskim buszu, gdzie zwierzęta są dzikie, turyści bywają nieokrzesani, a ucieka tylko jedzenie.Każdy kto w dzieciństwie wiedział kim jest Alfred Szklarski czy Rudyard Kipling będzie zauroczony! 
W końcu, któż z nas będąc dzieckiem nie marzył o wskoczeniu w buty Tomka Wilmowskiego, porzuceniu szkoły, szarego bloku, zabłoconego podwórka i wyruszeniu w świat? Które dziecko oglądając z zapartym tchem niesamowite widowisko jakim w 1996 roku było Jumanji Johnstona nie zapragnęło przekopać zakurzonego strychu, w poszukiwaniu magicznej planszy?  I w końcu, kto z nas, dorosłych już ludzi, nie chciałby zobaczyć majestatycznego lwa, potrząsającego swą wspaniałą grzywą, wędrującego z uniesionym łbem rozległymi równinami któregoś z gorących, afrykańskich państw. Hej, przygodo!

Ucieka tylko jedzenie to zbiór zabawnych, ale przede wszystkim niesamowicie ciekawych historii z życia afrykańskiego przewodnika. Peter Allison prowadzi nas kolejno przez stopnie swojej wypełnionej przygodami kariery - od pierwszej pracy w Idube (idube.com), do pozycji pełnoprawnego afrykańskiego przewodnika w Botswanie.


źródło: youtube (Idube Safari Highlights #138: 31 March - 02 April 2012)

źródło: wildfact.com
Peter wyszedł zwycięsko z pierwszego spotkania z afrykańskim drapieżnikiem, co ugruntowało jego przekonanie o życiowej misji. Jednak ciężko powiedzieć, że zwierzęta same proszą się o kontakt z człowiekiem! Bardzo łatwo jest co prawda (przez zwykłą nieuwagę) stanąć oko w oko z groźnym drapieżnikiem, lecz jednocześnie zwierzęta dają delikatnie do zrozumienia, że wolą trzymać dystans. 
Książka ta przedstawia prawdziwe życie przewodnika, nie zaś jego lukrowaną wersję dostępną śmiertelnikom w czasopismach i  folderach biur podróży. Jest to zbiór interesujących wydarzeń z życia Allisona, przybranych w świetne poczucie humoru i barwny język. Autor opisuje jak trudno wytropić zwierzę, którego akurat domaga się grupa nieznośnych turystów, jak ciężko zdobyć uwagę tych którzy przybyli do Botswany jedynie po widok rozwścieczonych bestii walczących o terytorium i pożywienie. W książce znajdziemy nie tylko opisy brawurowych pościgów za stadem lwów, ucieczek przed rozdrażnionymi bawołami i słoniami, psoty ciekawskich małp, ale też zwykłe życie przewodnika, codzienne problemy i rozterki, brak snu, zmęczenie, trudności w kontakcie z turystami z różnych zakątków świata, a nawet... mysią plagę!

Ucieka tylko jedzenie to zabawny pamiętnik Allisona, który pobudza wyobraźnię, podsyca zaciekawienie odległymi krajami, a przede wszystkim wytwarza w czytelniku TEN impuls. 

Impuls który podszeptuje: jedź, oglądaj, zwiedzaj, próbuj, żyj! ~*~   ~*~   ~*~ 

Zachęcam Was do odwiedzenia poniższej strony, gdzie znajdziecie transmisję live z takich miejsc jak wspomniane Idube, a także Tembe, Naledi, Nikorho Pan, rzeki Olifnts, a nawet  podglądniecie życie małych nosorożców!
AfriCam.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!

Translate

Etykiety

#film (1) astronomia (4) hotchpotch (1) książki (61) recenzja (73) Serial (3) sztuka (2) zdjęcia (1)