środa, 13 kwietnia 2016

Will Adams - "Grota Skarbów"


Will Adams, Grota skarbów;
Wydawnictwo Albatros,
Warszawa 2010


Will Adams to młody i zdolny autor, przez wielu porównywany do Dana Browna. Osobiście nie pokusiłabym się o taką ocenę, jednak należy przyznać, że w Grocie Skarbów można się dopatrzeć odrobiny Brown'owskiej iskry. 

Bardziej niż styl Dana Browna, daje tu o sobie znać twórczość takich autorów jak już niegdyś na tym blogu wspominani: Giulio Leoni, Sabiha Al-Khemir, J.M. Sakka , czy Marc Levy. 

Adams napisał sześć książek o bardzo obiecujących tytułach - wszystkie (oraz ich cudne okładki) do zobaczenia na stronie autora. W języku polskim ukazały się jak do tej pory tylko dwie - Szyfr Aleksandra Wielkiego i Grota Skarbów. Obie te pozycje wchodzą w skład cyklu opowiadającego o przygodach Daniela Knoxa - nieustraszonego archeologa, egiptologa i płetwonurka.

Podczas spaceru po jednej z aleksandryjskich ulic Daniel dostrzega młodego sprzedawcę, posiadającego - na pierwszy rzut oka - bardzo wyjątkowe towary. Uwagę archeologa przyciąga misa, z której zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy, jadł sam Aleksander Wielki. Knox nie ulega namowom chłopaka, chociaż podświadomie czuje, że trzyma w rękach coś unikatowego. Na skutek niepewności misa wymyka mu się z rąk, a spłoszony sprzedawca ucieka.  
Archeolog udaje się po pomoc do szefa wydziału Ministerstwa Kultury Egiptu i jednocześnie swego przyjaciela Omara Tafiqa i wspólnie dokonują szokującego odkrycia - misa która rankiem widział Knox, do złudzenia przypomina pokrywę od dzbanów, w których odkryto zwoje znad Morza Martwego.
W tym samym czasie lokalna policja dokonuje makabrycznego odkrycia - na pustyni jeden z przewodników odnajduje zmumifikowne zwłoki młodej dziewczyny - Koptyjki. Jest to już kolejna ofiara należąca do kościoła koptyjskiego.


Omar i Daniel ruszają tropem pokrywy i zwojów, jednak nic nie jest tak łatwe jak przypuszczali. Na drodze staje im grupa studentów archeologii z Teksańskiego Towarzystwa Archeologii Biblijnej pod wodzą głównego archeologa Mortimera Griffina i pastora Ernesta Petersona. Kaznodzieja okazuje się być szalonym i bezwzględnym fanatykiem religijnym, który głosi rychłe nadejście końca świata. Sam siebie określa mianem Rycerza Pana i niestety... jako pierwszy odnajduje bardzo wyjątkową grotę, która objaśnić ma  niektóre z istotnych dla religii chrześcijańskiej starotestamentowych wydarzeń.


Grota Skarbów to książka przy której nie sposób się nudzić. Każda akcja pociąga za sobą lawinę niekontrolowanych wydarzeń, których skutków nie są w stanie przewidzieć nawet sami bohaterowie. Znajduje się tu wszystko, czego oczekiwać możemy od powieści przygodowej, ze sporą dawką thrillera. Jest główny bohater - z natury dobry, ale nie idealny, nie "przesadzony", jest piękna kobieta w opałach, skorumpowany glina, wróg, który nie zawaha się sięgnąć do ostateczności,  mnóstwo przeciwności na pierwszy rzut oka nie dających się przełamać.

Czy Knoxowi uda się powstrzymać szalonego pastora?
Gdzie znajduje sie pochówek pierwszych rodziców - Adama  i Ewy? 
Kim oni tak naprawdę byli?
Gdzie leżą hebrajscy patriarchowie - Mojżesz, Jakub, Józef, Abraham? 
Czy wyjście Izraelitów z ziemi egipskiej faktycznie miało miejsce? I kto był ich wodzem?
Kim był Mojżesz, kim był Jezus i jaką rolę w chrześcijaństwie odgrywał heretycki faraon Echnaton? 

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak na te kwestie patrzy Will Adams - sięgnijcie po Grotę Skarbów.  


2 komentarze:

  1. Nie znam, nie czytałam, ale historia wydaje się godna zawieszenia oka i zagłębienia umysłu:) Zapraszam do mnie, u mnie również wiele propozycji książkowych, filmowych, kulinarnych, no i skrobanie o życiu: www.blacklady.blogujaca.pl, łączę pozdrowienia, Justyna:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny, z przyjemnością zajrzę na Twojego bloga. :)

      Usuń

Dziękuję za komentarz!

Translate

Etykiety

#film (1) astronomia (4) hotchpotch (1) książki (61) recenzja (73) Serial (3) sztuka (2) zdjęcia (1)