środa, 24 lutego 2016

Dan Brown - InfernoDan Brown - Inferno;

Wydawnictwo Sonia Draga
Katowice 2014, wydanie II

Po Kodzie Leonadra da Vinci, Zaginionym symbolu, a już po Zwodniczym punkcie ostateczne powzięłam decyzję o trzymaniu się od twórczości Dana Browna na odległość. Nie, żeby nie wciągała - bo przecież jest wręcz przeciwnie! Po prostu jego książki są chyba najdokładniejszym obrazem tego, co nazwać możemy ostatecznym wykwitem literatury popularnej (masowej). A któż z nas radośnie merdając ogonkiem, nie bez sprzeciwu, ba - nawet z własnej woli zaliczy się do masy? No właśnie.
(Nie)stety podstawowa funkcja literatury popularnej zadziałała i na mnie - przyciągnęła i... wciągnęła. 

Inferno - bo o nim mowa, jak wszyscy wiedzą jest kolejnym utworem opisującym przygody odważnego i genialnego profesora Uniwersytetu Harvarda - Roberta Langdona. Przyznam, że w swej dziecinności marzę o byciu Langdonem - wykładać historię sztuki i ikonografię, mieć dostęp do każdego - nawet najlepiej strzeżonego artefaktu w każdym miejscu na Ziemi, jednym telefonem załatwiać prywatne wizyty w muzeach i zabytkach na całym świecie. I jak Robert - mieć ejdetyczną pamięć - prawdziwe Błogosławieństwo przez wielkie B! 


źródło: internet

W tej części przygód profesora razem z Langdonem przenosimy się do urokliwej Florencji - jednego z najbardziej naszpikowanych symbolami i dziełami sztuki maści wszelakiej miast.
Analogicznie do wcześniejszych książek Browna - mamy tych złych i tych dobrych, mamy problem na skalę globalną i mniej lub bardziej świadomego zagrożenia Roberta. No właśnie - Robert na skutek urazu głowy budzi się w szpitalu z amnezją, nie pamięta wydarzeń z ostatnich kilku dni - ba, nie wie nawet jak i dlaczego przebywa w zupełnie innym kraju! Ścigany przez kogoś w rodzaju 'płatnego mordercy' zmuszony jest do ucieczki, a w międzyczasie do rozwiązywania zagadek ukrytych w obrazach, freskach i architekturze. Jak widać powtarzalność Browna jest piorunująca - ale w tym przypadku wyjątkowo nie oznacza zasypiania nad książką.

+ Fabuła (tym razem... :)) porusza bardzo istotne problemy współczesnego świata - dodać trzeba, że są to zagrożenia bardzo realne, dzięki czemu świat przedstawiony nie sprawia wrażenia tak fikcyjnego jak w Zaginionym symbolu czy Zwodniczym punkcie. To jeden z największych plusów książki. 

Sandro Botticelli - Mapa Piekieł
+ Jednak największym jej atutem są wykorzystane przez Browna odwołania do literatury, malarstwa i szeroko pojętej kultury. Podczas gdy w Kodzie Leonarda odwołania do Ostatniej wieczerzy i jej analiza raczej śmieszyły, a ciekawiły użyte szyfry i urządzenia szyfrujące, to tutaj mamy sytuację odwrotną - w świecie Dantego i Vasariego możemy zatopić się bez reszty, wdychać florenckie powietrze, ukryć się w cieniu Ogrodu Boboli, wyczekiwać w słońcu na Moście Złotników, przemknąć Korytarzem Vasariego i przede wszystkim - podziwiać cuda znajdujące się w zbiorach Palazzo Vecchio.
+ Ostatnia duża zaleta o której chciałabym napomknąć to zakończenie, i to - fiu, fiu - nie byle jakie! Kto tu właściwie był tą dobrą stroną? Kto tu ratował ludzkość przed zagładą - i dlaczego wszyscy (chociaż każdy na swój pokręcony sposób)? Wyjaśnia czytelnikowi co prawda znacznie więcej niżby chciał i nie pozostawia odrobiny tego zdrowego niedopowiedzenia, ale - hej, mamy wszystko podane na srebrnej tacy! Książkę odkładam na półkę i już do niej nie wracam, a Sony Pictures and Imagine Entertainment ogłasza - szykujcie się na kolejną ekranizację  z Tomem Hanksem! Co Wy na to? :)


6 komentarzy:

 1. Dana Browna czytałam tylko ,,Inferno" i bardzo mi się ta książka spodobała. Czekam teraz na ekranizacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to koniecznie powinnaś sięgnąć po "Zaginiony Symbol", wydaje mi się jeszcze bardziej wciągający niż "Inferno". :)

   Usuń
 2. "radośnie merdając ogonkiem" :D. "fiu, fiu" Jak ja uwielbiam czytać twoje wpisy.
  Przekonałaś mnie do niej, a jakoś wcale mnie wcześniej nie ciągnęło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basieńko, zawsze wyciągniesz jakiś "smaczek" z tych moich wypocin. :) Bardzo Ci za to dziękuję, mam poczucie, że ktoś daleeeko, dalekoo na drugim krańcu Polski to czyta. :*

   Usuń
 3. Mnie aż tak nie zachwyciła ta książka, ale zapewne ekranizację z Hanksem i tak zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam sentyment do Vasariego, więc pewnie dlatego uznałam ją za taką wcale nie najgorszą. :D

   Usuń

Dziękuję za komentarz!

Translate

Etykiety

#film (1) astronomia (4) hotchpotch (1) książki (61) recenzja (73) Serial (3) sztuka (2) zdjęcia (1)