poniedziałek, 21 lipca 2014

Giulio Leoni - "Klątwa mozaiki"


 
Giulio Leoni, Klątwa mozaiki;
Wydawnictwo Znak, Kraków 2006
Non in trigono nec in tetragono, 
sed in pentagono secretum mundi.~~  *  ~~


Nie w trójkącie, ani czworokącie,
ale w pięciokącie tajemnica świata.


_______________
Poznajecie twarz z okładki? 
Część przednia zaklina surowym obliczem z pośmiertnej maski Dantego, tylna krzyczy:

"Lektura obowiązkowa dla miłośników Kodu Leonarda da Vinci i Klubu Dantego."
Czy aby na pewno?

~  *  ~
Florencja, rok 1300. Dante Alighieri - poeta i filozof, biegły w astronomii, połączony z cechem lekarzy i aptekarzy, powołany zostaje na urząd priora swego rodzinnego miasta. Jest północ, 15 czerwca, mężczyzna pracuje właśnie nad ważnym dziełem o właściwościach wody. Głowę jego trawi męcząca migrena.

- Messer Durante?

Ktoś dobija się do drzwi. Na ulicach Florencji wieczorne dzwony obwieszczają nakaz udania się do domów, ludzie mają zakaz wychodzenia z nich o późnej porze. Kto więc dobija się do drzwi poety? Zdrajcy! Złodzieje! Mordercy!
Nic z tych rzeczy. Za drzwiami czeka komendant straży.

Przybył do priora, ponieważ ktoś dopuścił się makabrycznej zbrodni. Jeden z florenckich klasztorów ma zostać przerobiony na siedzibę Studium, trwa remont. W bardzo brutalny sposób zamordowany zostaje wybitny mozaicysta, który na ścianie klasztoru tworzył swoje opus magnum. Ogromna mozaika zostaje niedokończona, ale w już gotowym fragmencie Dante dostrzega szereg symboli i nawiązań, które świadczyć mogą o tajnym kulcie organizowanym we Florencji i nadnaturalnej przyczynie śmierci ofiary. 

Alighieri rozpoczyna śledztwo, jednak nawracająca migrena nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Aptekarz oferuje mu tajemniczą miksturę o pięciu składnikach.


Dziesięć kropel odurza i uśmierza najbardziej palący ból (...). Dwadzieścia kropel i umysł stacza się w delirium intensywnych wizji. Zasłona, za którą Bóg ukrył nasze najbardziej wstydliwe tajemnice, rozdziera się, a rozum poznaje zakątki królestwa duszy. Umysł otrzymuje bluźnierczy dar prorokowania w natchnieniu płynącym nie od Boga, lecz od zielonego demona, którym go zroszono.

Co zawiera i skąd pochodzi tajemniczy eliksir, którego dokładnego składu nie zna sam aptekarz? I co stanie się z priorem, którego potworny ból głowy zmusza do zażycia 15 kropel? Dlaczego wszystkie wydarzenia obracają się wokół liczby 5 i Gwiazdy Wenus? Kim jest tajemnicza, przepiękna Antilia tańcząca co wieczór w karczmie, nie żądająca zapłaty i znikająca tak niespodziewanie jak się pojawia? Jaką tajemnicę skrywają uczni członkowie Trzeciego Nieba? Warto przeczytać i się przekonać.

Lekki kryminał dla początkujących, wielbiciele zagadek, które czytelnik odkrywa stopniowo, ramię w ramię z głównym bohaterem, będą zadowoleni. Nie wszystkie tajemnice jednak zostaną odkryte i nie wszystkie wątki wyjaśnione. Wydarzenia w książce pokrywają się z biografią Dantego, sprawowaniem przez niego funkcji priora Florencji, członkostwo w cechu aptekarzy, miłość do Beatrycze, problemy finansowe. Zobaczymy tu zatłoczone, pełne brudu i żebraków ulice rodzinnego miasta twórcy Boskiej komedii, znajdziemy odwołania do wielu kultur, tradycji i religii, tajemnicze zgromadzenia, symbole, a wszystko to w atmosferze unoszącej się w powietrzu magii, sekretów, niedopowiedzeń.

Niestety, tak jak przy ostatnio opisywanych Ogniach świętego Wita - oczekiwałam znacznie więcej.

Przywołany na początku fragment opisu książki z tylnej okładki (Lektura obowiązkowa dla...) ostatecznie niestety wydaje się być małym przekłamaniem. Mimo to wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z treścią Klątwy mozaiki. Może znajdziecie tam coś, co mi umknęło, a przeważyć mogło na ocenie utworu?


7

[z minusem ;)]

2 komentarze:

  1. Przekonałaś mnie do tej książki, i to pomimo kilku jej niedociągnięć. Postać Dantego potrafi wiele czytelnikowi wynagrodzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że Cię do niej przekonałam, pomimo nie tak dużej ilości "ochów i achów" nad jej treścią. ;) Mam nadzieje, że niedługo przeczytam Twoją recenzję! ;)

      Usuń

Dziękuję za komentarz!

Translate

Etykiety

#film (1) astronomia (4) hotchpotch (1) książki (61) recenzja (73) Serial (3) sztuka (2) zdjęcia (1)