niedziela, 29 grudnia 2013

Palcem po mapie - Łańcut cz. 1Łańcut to małe miasteczko na południowym- wschodzie Polski, leżące w województwie podkarpackim. Od niego właśnie chcę zacząć serię "Palcem po...".
Dlaczego akurat Łańcut? Wspominając wszystkie wycieczki które udało mi się odbyć w mijającym już roku, pobyt w tym mieście uważam za jeden z najprzyjemniejszych (zaraz obok Leżajska, Sanoka i Wetliny, o których opowiem w niedalekiej przyszłości :)).

Najpopularniejsze zabytki Łańcuta to Zamek Lubomirskich i Potockich, wraz z Parkiem Zamkowym i należącymi do niego budynkami (w tym powozownia, ujeżdżalnia, zamek romantyczny, storczykarnia, ogród włoski, ogród różany i Muzeum Ikon), Synagoga, Muzeum Gorzelnictwa i Kościół Farny,

W tym wpisie skupię się przede wszystkim na zabytku najważniejszym i najbardziej reprezentatywnym, czyli jak łatwo się domyślić na zabytkowym parku zamkowym i samym zamku.


Stanisław Lubomirski
(zdj. - www.zamek-lancut.pl)
 Zamek przez wiele lat był przebudowywany, jednakże początków jego historii upatruje się już w drugiej połowie XVI - wieku! Wygląd najbardziej zbliżony do współczesnego zamek zyskał w latach 1629/42 - za sprawą jednego ze swych właścicieli - Stanisława Lubomirskiego (chyba najbardziej wpływowego człowieka swoich czasów; polityka, dowódcy i fundatora).


 Po więcej informacji na temat historii (i nie tylko) Zamku w Łańcucie zapraszam na stronę internetową:


Polecam także serwis Wirtualne Muzea Podkarpacia, w którym możecie obejrzeć wnętrza tego cudownego zamku:A teraz przyszedł czas na zdjęcia (które są moja własnością, wiec zgodnie z przysługującym mi prawem proszę o niekopiowanie :))

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, wejście główne

Herb Książąt Lubomirskich nad głównym wejściem

Dziedziniec zamkowy

Dziedziniec zamkowy

Dziedziniec zamkowy

Rzeźba na Moście Zachodnim

Rzeźba na Moście Zachodnim
Widok na Most Zachodni

Oranżeria
Oranżeria

Ozdoby na Moście Południowym

Ozdoby na Moście Południowym

Hm, nie spodziewałam się, że wyjdzie z tego aż taki długi wpis, wiec postanowiłam podzielić go na dwie części. Dziś zobaczyliście sam łańcucki Zamek i kilka drobiazgów w jego najbliższym otoczeniu (bez "wychodzenia" za fosę obronną). Zostało jeszcze kilka zdjęć okolicznych budynków należących do Zamku, którymi chciałam się z wami podzielić - to następnym razem. 

Wewnątrz zamku obowiązuje zakaz robienia zdjęć, dlatego nie mogę wam pokazać jak wygląda w środku, za to powtórnie zachęcam do wirtualnego zwiedzenia zamku na Wirtualnych Muzeach Podkarpacia.

9 komentarzy:

 1. Jejku, ale wspaniałe, urocze miejsce!!! :) Chętnie bym je zwiedziła. Zachęcam do udziału w moim nowym wyzwaniu na rok 2014: CZYTAM LITERATURĘ AMERYKAŃSKĄ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha! Dziękuję Basiu, już zaglądam.

   Usuń
  2. Dziękuję za dodanie bannerka xx.

   Usuń
 2. Piękne miejsce :) Zawsze chciałam zobaczyc Łańcut, ale jakoś mi nie wyszło. Ma nadzieję, że uda mi się nadrobic :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam gorąco, najlepiej w sezonie letnim. :)

   Usuń
 3. miejsca są po prostu cuudowne;)) z chęcią bym je obejrzała z bliska;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko masz taką możliwość i nie mieszkasz na drugim końcu Polski to polecam, bo warto - szczególnie wnętrze! Aż się łezka w oku kręci, że te czasy minęły bezpowrotnie.

   Usuń

Dziękuję za komentarz!

Translate