poniedziałek, 7 października 2013

Liebster Award *

Do zabawy nominował mnie Damian z pozytywniezaczytany.blogspot.com.


Bardzo dziękuję za nominację. Z góry zaznaczam, że te odpowiedzi to tylko mój punkt widzenia i mam nadzieję, że obejdzie się bez linczu. :D


Pytania:

1. Jak myślisz czy kosmici istnieją ? Czy w odległych galaktykach są nasze sobowtóry ?
Niedawno odkryłam "Doctor Who", więc bardzo chcę wierzyć w istnienie "kosmitów". :) 
A tak na poważnie - końcem września bieżącego roku potwierdzono, że na Marsie znajdują się (śladowe) ilości wody, a jak wiadomo woda = życie (dla organizmów ziemskich). Jeśli znaleziono ją na Marsie, równie dobrze może być wszędzie. Poza tym możemy chyba przypuścić też, że istnieją organizmy o których nie śniło się naszym filozofom - niepotrzebujące do życia, ani nawet do budowy organizmu tlenu, węgla, wodoru i w ogóle tych samych pierwiastków co nasz gatunek. 
A czy w odległych galaktykach istnieją nasze sobowtóry? Hm, chyba nie w odległych galaktykach, ale "tu" i "teraz". Z tego co słyszałam to "mądrzy ludzie z Oxfordu" coś tam badali w dziedzinie mechaniki kwantowej i teorii Everetta i ostatecznie potwierdzili (chyba jakoś w 2011 roku) istnienie wszechświatów równoległych. Niestety nie rozumiem tego wszystkiego tak dobrze jakbym  chciała - ale cóż, zdaje się, że oni sami nie do końca wiedzą co badają.


I jeszcze w temacie "Obcych" - przypomniał mi się świetny cytat:
"Byłoby rzeczą śmieszną wyobrażać sobie, że nieznane istoty czekają na nas na krańcach kosmosu, rozumne i życzliwe, by poprowadzić nas ku jakiejś harmonii. By wyobrazić sobie, jak potraktowałyby nas, gdybyśmy nawiązali z nimi kontakt, lepiej przypomnieć sobie , w jaki sposób my traktujemy niższe inteligencje, jak króliki czy żaby. W najlepszym przypadku stają się naszym pożywieniem; czasem też, często, zabijamy je dla samej przyjemności zabijania. Oto, ostrzega Lovecraft, prawdziwy obraz naszych przyszłych relacji z obcymi inteligencjami. Może niektóre z pięknych okazów gatunku ludzkiego będą miały zaszczyt skończyć na stole operacyjnym podczas sekcji; to wszystko".
w: Michel Houellebecq, H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu


2. Jak chcesz wyglądać w przyszłości?
Najbardziej chciałabym wyglądać z wykopu na stanowisku archeologicznym na Wolinie, albo gdzieś na Islandii, w Norwegii... :D
3. Czy aby zobaczyć światełko w ciemnym tunelu, wystarczy samemu je zapalić? Czy potrafić wskrzesić w sobie nadzieję?‎
Zdecydowanie wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że WSZYSTKO jest w naszych rękach. I jeśli będziemy do czegoś uparcie dążyć, to to osiągniemy.

 
4. Co dla Ciebie znaczy słowo kochać?‎ 
W wielkim skrócie - zlepić ze sobą kilka pozytywnych uczuć doświadczanych przez człowieka, pomnożyć przez siebie, dodać ogromne pokłady koniecznego w miłości zrozumienia i zaufania i... chyba tylko tyle. 
Z resztą, miłość miłości nierówna, musiałabym rozpatrywać temat pod względem zaangażowania emocjonalnego / stopnia pokrewieństwa co do drugiej osoby. Jedno jest pewne - nie da się wszystkich/ wszystkiego "kochać" tak samo, więc każde pojedyncze uczucie jest niepowtarzalne (ale nie chodzi mi o to, że jest wzniosłe i wyjątkowe, tylko niepowtarzalne w sensie - nie do odwzorowania, powtórzenia). Dobra, to była moja mała dawka cynizmu na dziś, jedziemy dalej... :)

  5. Czy uważasz, że zapożyczanie przez ludzi wyrazów z innych języków (np. wyrazów: weekend, meneger, firma itd.) jest złym pomysłem i zaśmiecaniem oraz niszczeniem naszego pięknego, polskiego języka? Czy jest to według Ciebie może normalne i w porządku? Jak często "zapożyczasz" wyrazy? 
Zdecydowanie zgadzam się z tym, że  zapożyczanie obcych wyrazów jest złym pomysłem, ale niestety jest to też sytuacja nieunikniona i NORMALNA, wynikająca z ciągłego rozwoju języka, jego elastyczności, płynności no i oczywiście łącząca się z dyfuzja kulturową, rozwojem mediów i tak dalej. 
Jeśli chcielibyśmy to przerwać, konieczne byłoby zerwanie wszelakich kontaktów międzynarodowych i zamkniecie się w gettach. Wszyscy mamy wpływ na siebie nawzajem i oddziałujemy na nasze zachowania, poglądy, no i język.
Co do reszty pytań - jest to normalne, chociaż nie w porządku. Nie wydaje mi się aby to było zaśmiecanie języka polskiego - patrząc na to z większej perspektywy, jest to jakiś rozwój, którego jesteśmy świadkami i piękne jest to, że tak wielu ludzi zdaje sobie z niego sprawę. Bardzo często używam wyrazów zapożyczonych z innego języka i myślę, że w nieoficjalnych rozmowach jest to dozwolone i bardzo wygodne (przykładowo weekend zamiast koniec tygodnia czy sobota i niedziela), ale da się przecież rozmawiać bez makaronizmów, anglicyzmów i tych wszystkich innych -izmów. Wystarczy chcieć i się odrobinę zastanowić nad tym co i jak się mówi.6. Jak wygląda twoja biblioteczka? Możesz podać zdjęcie :) 
W skład całej biblioteczki wchodzą 4 półki, więc jak widać szału nie ma. Szał byłby, gdybym sprzedała płuco, nerkę, wątrobę i udała się na poważniejsze zakupy. :P Albo zamieszkała w antykwariacie (wolę je od bibliotek i księgarni - mają klimat!).

  7. Ile miałaś/les wczoraj wyświetleń?
Tak mało, że szkoda pisać. :D

  8. Łatwiej jest wybaczyć czy zapomnieć? Dlaczego?‎  
Łatwiej jest wybaczyć, bo na to mamy większy wpływ. Przez całe życie możemy wymyślać najbardziej abstrakcyjne wytłumaczenia i stawiać siebie na miejscu osoby której mamy wybaczyć, a w ostateczności chociaż po części zrozumieć czym się kierowała. A pamięć to jeden z pierwszych i najważniejszych bonusów ewolucji dla człowieka, ciężko byłoby z nią wygrać. :)

  9. Czym starasz się kierować w życiu?‎  
Raz: Obserwuj, słuchaj, rzadko osądzaj, nie chciej za dużo. 
Platon                                                        

                                              
 Dwa: Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
Albert Einstein                                                     
          

 Trzy: Umieściłem cię - mówi Stwórca do Adama - w pośrodku świata, byś się mógł tym łacniej przyjrzeć i widzieć wszystko co w nim istnieje. Stworzyłem cię jako istotę, która nie jest ani wyłącznie niebiańską, ani ziemską, ani całkowicie śmiertelną, ani nieśmiertelną, byś sam się mógł swobodnie kształtować i przezwyciężać. Możesz się urodzić i stać się zwierzęciem, i znów możesz się odrodzić jako istota podobna Bogu. Zwierzęta z łona matki przynoszą na świat wszystko czego im potrzeba, duchy wyższe od razu, lub bardzo rychło stają się tym czym mają pozostać na całą wieczność. Ty jeden tylko masz swobodę rozwoju, możliwość potęgowania swych wartości, masz w sobie zarodki pełnego życia.

Giovanni Pico della Mirandola (w: Mowa o godności człowieka)
 


10. Jesteś tolerancyjny/na ? 
Tak. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że zbytnio faworyzuję niektóre narodowości (Finów i Włochów; no i Francuzów z XIX w. i Anglików z XVII - XIX w.)


11 . Gdybyś mogł/a cofnąć czas, zrobiłbyś/labys to??
Nie. Chyba, że chodzi o podróże w czasie.

__________________________________________________


* Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę” Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.


Podobnie jak Damian, nagnę regulamin i nie nominuję blogerów o mniejszej liczbie obserwatorów, tylko po prostu tych których poznałam i polubiłam i chciałabym poznać ich odpowiedzi. :)


Nominowani:
 Pytania:
1. Cofasz się o 375 lat by podarować Ludwikowi XIV (jedną!) współczesną nam książkę. Co otrzymałby od ciebie król Francji?
2. Znana gwiazda filmu/piosenki/sportu prosi Cię o napisanie jej biografii. Czyją propozycję przyjęłabyś bez zastanowienia i dlaczego?
3. Wydajesz swoją pierwszą książkę. Jaki to gatunek?
4. Idealne miejsce na samotny 3-dniowy wypad to... (zaginamy czasoprzestrzeń - podróż do Buenos Aires trwa tyle samo co do Warszawy).
5. Giuseppe Verdi cierpi na brak weny. Potrzebuje inspiracji do nowej opery, więc pyta cię o twój ulubiony utwór (jeden!). Co mu proponujesz?
6. Książka z dzieciństwa, która wzbudziła w tobie (wtedy) największe wzruszenie.
7. Jaka cecha jest według ciebie najważniejsza w osobowości człowieka? (podpatrzone u Damiana)
8. Jaką nadludzką mocą chciałabyś dysponować? (też podpatrzone u Damiana, bardzo mnie zaintrygowało)
9. Podaj proszę swój ulubiony cytat. :)
10. Przez miesiąc musisz być zastępcą (czy jak kto woli nawet prawą ręką) jakiegoś polskiego polityka. Na szczęście możesz wybrać, z kim będziesz współpracować. Kogo wybierzesz? (nie musisz tłumaczyć dlaczego)
11. Weź książkę która akurat leży najbliżej ciebie. Otwórz na stronie 58 i przepisz tu pełne zdanie zaczynające się najbliżej 5 linijki (od góry).Nie ukrywam, że chciałabym przeczytać też odpowiedzi Damiana, który mnie nominował (wybacz, że pytania, w rodzaju żeńskim - po prostu w nominowanych same kobiety :) ).

Zapraszam do zabawy też wszystkich którzy chcieliby się przyłączyć. Proszę o zostawienie namiarów na swoje odpowiedzi, z przyjemnością zajrzę i poczytam.


17 komentarzy:

 1. Świetne odpowiedzi :) Wyczerpujące i z tzw. twistem :D

  Dziękuję za nominację i postaram się w miarę szybko odpowiedzieć na Twoje pytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na bieżąco z Twoimi postami, wiec zostaje mi tylko wyczekiwać! ;)

   Usuń
 2. Niezmiernie przypadła mi do gustu Twoja odpowiedź, na pytanie, jak chciałabyś wyglądać w przyszłości :DDDD

  No i pięknie o miłości napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa, nie powiem, siedzę jak paw. :)

   Usuń
 3. świetnie mnie zaprosiłaś!! dziękuję bardzo! to już druga nominacja w tym tygodniu więc na pewno odpowiem nie wiem tylko czy w tym tygodniu;)) xxxx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie szkodzi, odpowiesz kiedy będziesz miała czas. Ja cierpliwie poczekam, na pewno będzie warto. :)

   Usuń
 4. Ty mała gaduło, jakie wspaniałe odpowiedzi.
  Pozwól skarbie, że podziękuję Ci serdecznie za Twoją nominację i odpowiem na Twoje pytania tutaj:

  1. Cofasz się o 375 lat by podarować Ludwikowi XIV (jedną!) współczesną nam książkę. Co otrzymałby od ciebie król Francji?

  Hmmm, jak Francja i wiek XVII i XVIII, to wzięłabym gorszyciela Markiza de Sade, który urodził się 70 lat po śmierci Ludwika XIV. Może byłyby to "Zbrodnie miłości" albo "Niedole cnoty" o których pisałam u siebie na blogu. Ludwiś by zwariował, że koniec świata nastał wraz z libertynizmem. No cóż pewnie spadłyby mu przynajmniej z wrażenia kapcie:P

  2. Znana gwiazda filmu/piosenki/sportu prosi Cię o napisanie jej biografii. Czyją propozycję przyjęłabyś bez zastanowienia i dlaczego?

  Anita Lipnicka, piosenkarka. Bo ją kocham, wielbię od początku od roku 1994, kiedy zaczęła nagrywać z Varius Manx. Byłam na jej wielu koncertach (nawet w ciąży). Wybieram się za 1,5mca do Słupska na jej koncert promujący nową płytę. I jeszcze chciałabym napisać coś o Szczepanie Twardochu - po jego "Morfinie" nie mogę dalej dojść do siebie, i o Orwellu i o Dostojewskim:P

  3. Wydajesz swoją pierwszą książkę. Jaki to gatunek?

  Literatura dziecięca, ale nigdy nie wiadomo - kobieta zmienną jest:D

  4. Idealne miejsce na samotny 3-dniowy wypad to... (zaginamy czasoprzestrzeń - podróż do Buenos Aires trwa tyle samo co do Warszawy).

  Jakoś nie wyobrażam sobie już samotności. Jak wypad to tylko z córką i mężem - bez nich nie mogłabym się rozkoszować radością i wyjazdem. Jakoś marzy mi się Indonezja, Malezja, Indie, Chiny, Japonia, Chorwacja, lub chociaż Turcja aby stanąć w Istambule jedną nogą w Europie, a drugą w Azji - to by było coś niebywałego...

  5. Giuseppe Verdi cierpi na brak weny. Potrzebuje inspiracji do nowej opery, więc pyta cię o twój ulubiony utwór (jeden!). Co mu proponujesz?

  Eeee, hmm, nie wiem, kiedyś interesowałam się bardziej wszelaką muzyką w tym klasyczną, teraz się zwęziłam i jest to muzyka współczesna: Lipnicka, Bartosiewicz, Bjork itp. Więc raczej bym mu nie pomogła.

  6. Książka z dzieciństwa, która wzbudziła w tobie (wtedy) największe wzruszenie.

  "Bajeczki z obrazkami" Sutiejew

  7. Jaka cecha jest według ciebie najważniejsza w osobowości człowieka? (podpatrzone u Damiana)

  umiejętność poszanowania innych ludzi

  8. Jaką nadludzką mocą chciałabyś dysponować? (też podpatrzone u Damiana, bardzo mnie zaintrygowało)

  Polatać by mi się marzyło - wysoko, daleko!

  9. Podaj proszę swój ulubiony cytat. :)

  „Czasami natrafisz na książkę, która przepełnia Cię dziwną, ewangeliczną gorliwością oraz niezachwianą pewnością, że roztrzaskany na kawałki świat nigdy już nie będzie stanowił całości, dopóki wszyscy żyjący ludzie jej nie przeczytają. Ale są też dzieła takie jak to, o którym możesz opowiadać innym, książki tak rzadkie i wyjątkowe i Twoje, że dzielenie się nimi wydaje się niemalże zdradą” John Greek

  10. Przez miesiąc musisz być zastępcą (czy jak kto woli nawet prawą ręką) jakiegoś polskiego polityka. Na szczęście możesz wybrać, z kim będziesz współpracować. Kogo wybierzesz? (nie musisz tłumaczyć dlaczego)

  Tuska haha to byłoby wyzwanie. Jak się politykować, to na maksa, to intensywnie, do bólu:P Ale byłabym znienawidzona hehe

  11. Weź książkę która akurat leży najbliżej ciebie. Otwórz na stronie 58 i przepisz tu pełne zdanie zaczynające się najbliżej 5 linijki (od góry).

  Chciałaś to masz:P
  "HP and the Deathly Hallows" - "He could not understand where Voldemort had gone and expected him to swoop out of the darkness at any moment."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, no, kochana i kto tu ma wspaniałe odpowiedzi! Kurcze, właśnie widziałam u Ciebie de Sade i sie okropnie na jego dzieła napaliłam (chociaż nie wiem czy w tym przypadku to jest odpowiednie słowo :D). A teraz, kiedy polecasz je samemu Królowi Słońce, nie zostaje nic jak tylko znaleźć, (najlepiej) kupić i czytać, czytać, czytać. A co do Lipnickiej, to nie mogę jej słuchać za dużo, bo przy każdej piosence ryczę jak bóbr. Szczękam zębami. Ale już nie klapie ogonem jak to bobry mają w zwyczaju. :) A teraz właśnie przeglądam internetowe "Bajeczki z obrazkami" - śliczne rysunki. Aż się łezka w oku kręci - współczesne bajki idą zdecydowanie w złym kierunku! Co do Tuska to widzę ze chciałaś posmakować "życia na krawędzi", hahaha. :D W sumie to ciekawe jak tak NAPRAWDĘ wyglada "zwykły dzień pracy" premiera. I nareszcie - ten cytat. Boze jaki on piękny! I jaki prawdziwy! Nie raz i nie dwa chciałam "wtłuc" do głowy komuś różne książki. I miałam wrażenie, że to nie moze być tak, że ludzie NIE CHCĄ czytać. Że świat sie zawali, wartości kulturowe upadną i pogrążymy się w chaosie. A świat jednak szedł naprzód. I ten mój mały, prywatny koniec świata powoli mijał. Bardzo Ci dziekuje za tak cudny fragment, też go z czystym sumieniem mogę już zaliczyć do czołówki moich ulubieńców. Nareszcie ktoś nazwał to co tyle razy czułam. I określenie "ewangeliczna gorliwość" jeest tak proste i piękne zarazem, no i tak bardzo pasuje do tego cytatu! Cos wspaniałego!

   Usuń
  2. Tak, ten cytat rozwalił mnie doszczętnie kilka miesięcy temu, jak go przeczytałam po raz pierwszy, jedno wielkie łał. Możesz go również przygarnąć jako ulubiony, bo na to zdecydowanie zasługuje! haha "życie na krawędzi" - dobrze to określiłam hahaha. Myślę, że zwykły dzień pracy pana premiera jest bardzo stresujący - naprawdę tak uważam. A o "Bajeczkach..." kiedyś z pewnością napiszę! Sade nie czyta się łatwo, często przynudza i nie jest dla niektórych tak szokujący, jak się spodziewali, ale mi podobał się bardzo, strasznie mnie zniesmaczył - a ten efekt był przeze mnie oczekiwany, więc mu się udało:)

   Usuń
 5. Dziękuję Ci bardzo za nominację. Proszę, żebyś uzbroiła się w cierpliwość, bo podejrzewam, że w najbliższym czasie mogę się nie wyrobić z odpowiedziami, ale co się odwlecze, to nie uciecze:)
  Udzieliłaś bardzo ciekawych odpowiedzi! Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Nic się nie dzieje, cierpliwie poczekam. :)

   Usuń
 6. "Zdecydowanie wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że WSZYSTKO jest w naszych rękach. I jeśli będziemy do czegoś uparcie dążyć, to to osiągniemy."
  Najbardziej spodobała mi się właśnie ta odpowiedź :D
  dziękuję za nominację- postaram się na nią jak najprędzej odpowiedzieć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że odpowiedź się spodobała. :D I oczywiście dziekuję za udział! :)

   Usuń
 7. Odpowiedź na drugie pytanie jest mistrzowska!
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, bardzo mi miło, cieszę się że się spodobała! :)

   Usuń
 8. Bardzo przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na nominację, ale lepiej późno niż wcale :P
  Jeśli miałabyś ochotę przeczytać moje odpowiedzi to zapraszam:
  http://czytelniadominiki.blogspot.com/2014/02/liebster-blog-award.html
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie dzieje, nie masz za co przepraszać. :) Już do Ciebie zaglądam. :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz!

Translate